ČESKY | ENGLISH | DEUTSCH

Tel. +420 603 883 574

Jilemnice a okolí

Historické město Jilemnice se nachází ve středu západní části Krkonoš a Podkrkonoší a je přirozeným východiskem pro výlety do vzdálenějšího i blízkého okolí. 

Jilemnice

Město Jilemnice, přezdívané též „brána Krkonoš“, leží v nadmořské výšce 451 m a je přirozeným centrem Podkrkonoší. Založili ji počátkem 14. století (první písemná zpráva 1356) páni z Valdštejna jako hospodářské a tržní centrum štěpanického, později jilemnického panství. Jilm, od něhož město odvozuje svůj název,  je hlavním motivem městského znaku.

Zvědavá ulička
Jilemnický zámek
Kašna s radnicí
Krakonoš na náměstí

Co navštívit v Jilemnici

Jádrem města je Masarykovo náměstí, které se po staletí rozkládá na historickém půdorysu. Jeho dominantu tvoří radnice klasicistně upravená po velikém požáru (1788). Ve věži odbíjejí 1020 úderů denně unikátní „Opakovačky“ (radniční hodiny). Kromě radnice zdobí jilemnické náměstí empírová kašna (1836) a dvojice barokních sousoší – mariánské (Panna Marie, sv. Barbora a Máří Magdalena) z roku 1723 a sv. Kříže z roku 1723. Kromě řady dalších zajímavých domů, můžete na náměstí zhlédnout bývalou budovu spořitelny, bohatě zdobenou a postavenou v roce 1911 podle návrhu architekta Jana Vejrycha. Další stopou tohoto architekta je pseudorenesanční budova bývalé dívčí školy (dnešní ZŠ Komenského) postavená v letech 1897–1899. Milovníky lidové architektury jistě zaujme se školou sousedící Zvědavá ulička, postavená většinou po velikém požáru města r. 1788. 

Ve městě můžete dále navštívit barokní kostel sv. Vavřince (patrona města) nebo renesanční zámek v jehož prostorách sídlí Krkonošské muzeum, kde se můžete dozvědět o počátcích lyžování v českých zemích, lidové kultuře, historii západních Krkokonoš nebo navštívit galerii významného krajináře Františka Kavána. Doporučujeme též ozvučený mechanický betlém Jáchyma Metelky z let 1883–1913.

Těmito i mnoha dalšími zajímavostmi, vás provede přes krásnou vyhlídku na Kozinci, naučná stezka „Jilemnice známá neznámá“. Za návštěvu stojí i místní hřbitovy, kde odpočívají významné osobnosti, jako například geolog František Pošepný, fotograf Zdenko Feyfar, lyžař Bohumil Hanč, turista Jan Buchar či spisovatelé Jaroslav Havlíček a Jan Weiss.

Každoročně místní umělci staví na jilemnickém náměstí sněhovou sochu Krakonoše, která mívá až 8 metrů. 

Sport v Jilemnici

Návštěvníkům města je k dispozici plavecký bazén se saunou se saunou a solnou jeskyní a krytá sportovní hala. V létě nabízí mnoho aktivit sportovní stadion v jehož areálu se nachází: fotbalové hřiště, umělá tráva, atletická dráha, skok do dálky, vrh koulí, skok do výšky, tenisové a volejbalové kurty, dětské hřiště, stolní tenis, přírodní fitness tělocvična či vzduchovková střelnice.

V zimě pak závodní i turistické tratě pro běžecké lyžování.

V dosahu jsou turistická a lyžařská střediska, Benecko, Horní Mísečky, Špindlerův Mlýn, Rokytnice nad Jizerou, Harrachov, Janské Lázně a několik dalších menších (Vítkovice, Aldrov, Paseky n. Jiz., Jablonec n./Jiz atd.)

Výlety v okolí

Benecko – výhledy

10 km"Vzdušné lázně" Benecko

Menší horské středisko v nadmořské výšce 682–1010 m. n. m.

Nejvyšším bodem je osmnáctimetrová kamenná rozhledna z roku 1892 na vrcholu Žalý.

V zimě je zde zhruba 6 km sjezdovek nižší náročnosti, v létě pak nekonečně mnoho pěších turistických i cyklistických  tras.

 

Vrchlabský zámek

12 kmVrchlabí

Nejvýše položené historické město na evropském veletoku Labi.

Ve městě najdete Zámek a zámecký park, klášter augustiniánů, chrám sv. Vavřince nebo historické domky a roubenky. Sídlí zde správa Krkonošského národního parku a kromě muzea provozuje i centrum enviromentálního vzdělávání KRTEK, které je zajímavou stavbou současné architektury od architekta Petra Hájka (HAJEK Architekti). 

Trojice lanovek s několika vleky, lyžařské běžecké trasy a v létě cyklotrasy.

 

Z Horních Míseček můžete vyrazit třeba na Medvědín

20 kmHorní Mísečky

Horské středisko v nadmořské výšce 1035 m. n. m.

Ideální výchozí bod pro objevování západních Krkonoš. Své si zde najdou méně i více trénovaní návštěvníci. Procházku nebo vyjížďku na horu Kotel, k mohyle Hanče a Vrbaty či k prameni Labe by neměl vynechat žádný milovník hor.

Pro lyžaře je nově v provozu čtyřsedačková lanovka na Medvědín a spousta kilometrů upravených běžeckých tratí.

 

Skiareál Horní Domky – Rokytnice nad Jizerou

20 kmRokytnice nad Jizerou

Nejvýše položené sjezdovky v ČR až 1 315 m. n. m.

17 km sjezdových tratí. Běžecké tratě s atraktivními výhledy...

 

Další cíle ...

16 kmVysoké nad Jizerou — jedno z nejvýše položených měst v ČR, zasazené do malebné krajiny. V zimně běžky, sjezdovky. V létě turistika. 

23 kmPaseky nad Jizerou — nejen rekreační středisko na západním okraji Krkonoš. Rozlehlou a malebnou obec zachytil Karel Václav Rais v románu Zapadlí vlastenci. 

25 kmŠpindlerův Mlýn — nejvyhledávanější středisko Krkonoš s nepřeberným množstvím zábavy...

27 kmJanské lázně — stezka v korunách stromů, lanovka na Černou horu, sjezdovky...

30 kmHarrachov — 9 lanovek – 10 sjezdovek. Množství běžeckých tratí. Harrachovské sklárny, pivní lázně... 

30 kmPrachovské skály — pískovcové skalní město. Jedna z nejkrásnějších oblastí Českého ráje. 

32 kmPřehrada Les království — náš TIP – stavte se tu třeba až pojede do ZOO Dvůr Králové. Jedna z nejkrásnějších přehrad v zalesněném údolí Labe. Národní technická památka od roku 1964.

38 kmDvůr Králové nad Labem — zoologická zahrada s africkým offroad safari.

42 kmPec pod Sněžkou — což takhle vyrazit na nejvyšší horu ČR?